شرکت سیسکو(Cisco)

شرکت سیسکو (Cisco)

 

شرکت سیسکو (Cisco)  در سال 1984 توسط دو دانشجوی دانشگاه استنفورد به نام های Leonard Bosack و Sandy Lerner که از پیشگامان تکنولوژی (Local Area Network (LAN بودند تاسیس گردید.
شرکت سیسکو سیستمز – (Cisco Systems) شرکت آمریکایی تولیدکنندهٔ تجهیزات شبکه می باشد که مرکز آن در شهر سن خوزه در ناحیه معروف به سیلیکان ولی در ایالت کالیفرنیا قرار دارد.

این شرکت محصولات مربوط به شبکه و ارتباطات را طراحی می‌کند و با سه نام تجاری مختلف سیسکو، لینکسیس و ساینتیفیک آتلانتا به فروش می‌رساند. در ابتدا، سیسکو فقط روترهای چند پروتکل تولید می‌کرد ولی امروز محصولات سیسکو را در همه جا از اتاق نشیمن گرفته تا شرکت‌های ارائه دهنده خدمات شبکه می‌توان پیدا کرد. دید سیسکو این است «تغییر روش زندگی، کار، بازی و آموزش».

با وجود اینکه شرکت سیسکو (Cisco)اولین شرکتی نبود که Router طراحی و تولید می‌کرد، اولین شرکتی بود که یکRouter چند پروتکل موفق یا Multi Porotocol تولید می‌کرد که اجازهٔ ارتباط بین پروتکل‌های مختلف شبکه را می‌دهد.

از زمانی که پروتکل اینترنت (IP) به یک استاندارد تبدیل شد، اهمیت Router های چند پروتکل کاهش یافت.

امروزه بزرگ‌ترین روترهای سیسکو طراحی شده‌اند تا بسته‌های IP و فریم های MPLS را هدایت کنند. در ۱۹۹۰، شرکت به سهامی عام تبدیل شد و سهام آن در بازار بورس NASDAQ عرضه شد. بزاک و لرنر با ۱۷۰ میلیون دلار از شرکت خارج شدند و بعد از مدتی جدا شدند.

در اواخر مارس ۲۰۰۰، در اوج رشد دات کام، سیسکو با ارزش مالی بالغ بر ۵۰۰ میلیارد دلار ارزشمندترین شرکت دنیا بود. در سال ۲۰۰۷ نیز با ارزشی بالغ بر ۱۶۵ میلیارد دلار همچنان یکی از ارزشمندترین شرکت‌ها بود.
با خرید شرکت‌های دیگر، توسعهٔ داخلی و همکاری با دیگر شرکت‌ها، Cisco به بازار بسیاری از قطعات دیگر شبکه (غیر از Router) راه پیدا کرده‌است، مانند Switching Ethernet دسترسی از راه دور،Router های شعبه‌ای، امنیت، Firewall ، تلفن اینترنتی و غیره.

در ۲۰۰۳، شرکت سیسکو(Cisco)شرکت محبوب LinkSys تولید کنندهٔ سخت‌افزار شبکه کامپیوتری و مخصوصا تجهیزات بی سیم را خریداری کرد و آن را در صدر تولید کننده‌های قطعات مربوط به کاربران عادی گذاشت.

شرکت سیسکو(Cisco)

شرکت سیسکو(Cisco)