فورتی نت(Fortinet)

شرکت فورتی نت(Fortinet)

فورتی نت(Fortinet) یک شرکت چند ملیتی آمریکایی است که مقر آن در سانی ویل ، کالیفرنیا است. این  شرکت نرم افزار ، لوازم و سرویس های امنیت سایبری ، مانند فایروال(ّFirewall) ، آنتی ویروس، جلوگیری از نفوذ وامنیت نقطه پایانی(End Point Security) توسعه و به بازار عرضه می کند.

فورتی نت(Fortinet) در سال 2000 توسط برادران کن و مایکل شی ساخته شد. تا سال 2004 ، فورتی نت(Fortinet) بالغ بر 90 میلیون دلار بودجه جمع آوری کرد. این شرکت در نوامبر 2009 به بازار آمد و 156 میلیون دلار از طریق عرضه عمومی جمع آوری کرد. در سال 2016 ، فورتی نت(Fortinet) معماری امنیتی خود را منتشر کرد که شامل ادغام و اتوماسیون با سایر دستگاه های امنیتی شبکه و فروشندگان شخص ثالث بود. بعداً این محصول با قابلیت های Multi-Cloud ، IoT و SD-WAN سازگار شد.

تاریخچه:

پیش از فورتی نت(Fortinet) ، کن شی به عنوان مدیر اجرایی NetScreen خدمت می کرد ، و مایکل شی به عنوان مدیر اجرایی ServeGate فعالیت می کرد. در سال 2000 ، آنها شركت Appl Application را تأسیس كردند. این شركت در دسامبر 2000 به ApSecure تغییر نام داد و بعداً با شعار “شبکه های تقویت شده (Fortified Networks)” به فورتی نت(Fortinet) تغییر نام داد. در سال 2004 ، در میان جمع آوری کمک های مالی برای فورتی نت(Fortinet)، شرکت NetScreaan توسط Juniper با قیمت 4 میلیارد دلار خریداری شد.

فورتی نت(Fortinet) قبل از معرفی اولین محصول خود یعنی فورتی گیت(FortiGate) ، در سال 2002 بیش از دو سال روی این محصول تحقیقاتی را انجام داد و سپس آن را توسعه داد. این شرکت از سال 2000 تا اوایل سال  2003 ، 13 میلیون دلار بودجه خصوصی جمع آوری کرده بود. این شرکت توزیع محصولات خود در کانادا را از دسامبر 2003 ، از طریق Westcon Canada و در انگلیس در فوریه 2004 انجام داد. تا سال 2004، فورتی نت(Fortinet) دفاتري در آسيا ، اروپا و آمريكاي شمالي باز کرد.

فورتی نت(Fortinet) در سال 2002 اولین محصول فیروال خود را با نام فورتی گیت(FortiGate) ،به دنبال آن نرم افزار ضد اسپم و ضد ویروس را منتشر کرد.

فورتی گیت(FortiGate) برای استفاده از معماری (ASIC) به روز شد. محصولات فورتی نت(Fortinet) بعداً ابزارهای امنیت شبکه از جمله فایروال ها و نرم افزار ضد اسپم و ضد ویروس را در یک دستگاه ادغام کردند. در آوریل سال 2016 ، فورتی نت(Fortinet) ساخت معماری امنیتی خود را آغاز کرد تا چندین محصول امنیتی شبکه بتوانند به عنوان یک بستر ارتباط برقرار کنند. بعداً در همان سال ، این شرکت محصولات امنیت اطلاعات و مدیریت رویدادها (SIEM) را اضافه کرد ، تا با تجزیه و تحلیل هشدارها و لاگ های امنیتی سخت افزاری و نرم افزاری  و ویژگی های امنیتی شبکه، مشاغل متوسط ​​و شرکتی را در Cloud امن کند.

در سپتامبر سال 2016 ، این شرکت اعلام کرد که محصولات SIEM را با سیستم های امنیتی سایر فروشندگان ادغام خواهد کرد.

در سال 2017 ، فورتی نت(Fortinet) علاوه بر End-Point و فایروال ، از اضافه کردن سوئیچ ها ، نقاط دسترسی ، آنالایزرها و قابلیت های ابری به سیستم امنیتی خبر داد. بعداً در سال 2017 ، فورتی نت(Fortinet) یک شرکت تابعه مستقل ،  Fortinet Federal را ایجاد کرد تا محصولات امنیت سایبری را برای آژانس های دولتی توسعه دهد. فورتی نت(Fortinet) در طول تاریخ گواهینامه های اثربخشی امنیتی را از طریق آزمایشگاه های NSS دریافت کرده است. گارتنر ، یک شرکت تحقیق و مشاوره ، فورتی نت(Fortinet) را در بین سه شرکت برتر در Magic Quadrant خود برای فایروال های شبکه سازمانی قرار داده است ، که روند و جهت گیری بازار را اندازه گیری می کند.

در جولای سال 2018 ، این شرکت FortiGate SD-WAN ، خود را راه اندازی کرد. FortiGate SD-WAN بعداً در همان سال در چهارگوش جادویی گارتنر برای زیرساخت WAN Edge گنجانده شد.

بعداً در سال 2018 ، فورتی نت(Fortinet) برای شناسایی بهتر تهدیدات جدید و ناشناخته ، (FortiGuard (AI راعرضه کرد و همچنین نسخه 6.0 سیستم عامل امنیتی FortiOS خود را با مدیریت متمرکز پیشرفته و قابلیت های ابری گسترش داد.

فورتی نت(Fortinet)

شرکت فورتی نت(Fortinet) يکي از بزرگترين توليد کنندگان تجهيزات امنيت شبکه در کل دنيا مي باشد و همچنين جزء اولين شرکت هايي ست که تجهيزات مديريت يکپارچه تهديدات (Unified Threat Management (UTM ارائه مي دهد.این شرکت جزو برترین ها می باشد.

لازم به ذکر است اين محصولات با رابط کاربري ساده (GUI) امکان تنظيمات و تغييرات را براي کارشناسان شبکه به سادگي فراهم مي کنند. در راستاي اهداف تعريف شده شرکت، مشتريان فورتي نت با مقياس هاي مختلفي شامل سازمان ها و نهادها و دواير دولتي و خصوصي مشخص شده اند.

نتايج استنتاج شده از درآميختن انواع تهديدات امنيتي با يكديگر نياز به بزرگترين عامليت يكپارچه امنيتي كه انعطاف پذيري نيز داشته باشد بيش از پيش از سوي کارشناسان ملموس شد که اين امر باعث افزايش ناگهاني فروش محصولات نيز مي باشد.

با توجه به فروش گسترده و بازاريابي حرفه اي و امکانات و قابليت هاي منحصر به فرد تجهيزات ارائه شده، شرکت توانسته تا سال 2011 صدها هزار دستگاه از اين محصولات را در سراسر جهان عرضه کند. شركت فورتي نت در بازار مديريت يكپارچه حملات (UTM) پيشگام بوده و برترين تجهيزات امنيت شبكه را كه شامل فايروال ، آنتي ويروس ، VPN ، سيستم جلوگيري از نفوذ ، جلوگيري از هرزنامه ها ، فيلتركردن سايتها و مديريت ترافيك مي شوند، در راهکارهاي امنيتي شبكه ارائه داده است.

آخرين گزارش IDC كه نشان مي دهد چگونه هر شركتي با هر گستردگي مي تواند به سرعت از دستگاههاي فورتی گیت استفاده نمايد ، امروزه فورتي نت را جزء پيشگامان توزيع كننده تجهيزات امنيتي قرارداده است.

دوره های آموزشی فورتی نت

محصولات شرکت FORTINET